۱۳۹۱ مرداد ۱۹, پنجشنبه

قصه پر غصه ازدواجهای پستی و صوری ایرانیان همچنان ادامه دارد

قصه پر غصه ازدواجهای پستی و صوری ایرانیان همچنان ادامه دارد
دبه در آوردن, پدیده ای عادی در ازدواجهای صوری که مرتبا افزایش می یابد
"استکهلم سوئد" - آمار اداره مهاجرت سوئد در رابطه با اتباع ایران بخوبی گواهی می دهد که اخذ پناهندگی برای ایرانیان جز موارد استثنایی اینک به دروازه های "غیر ممکن" نزدیک شده است. پافشاری وسواس گونه اداره مهاجرت سوئد در مورد دسته ای نیز که پاسخ منفی آخر خود را از دادگاه مهاجرتی گرفته اند مبنی بر اینکه این گروه راهی جز بازگشت به ایران ندارند خطی مشی جدید دیگری است که از چند سال پیش سختگیرانه بمرحله اجرا گذاشته شده است. اینک که راه پناهندگی جهت اخذ اقامت در سوئد برای اتباع ایران مسدود شده است ایرانیان بدنبال راه های دیگری جهت مهاجرت به سوئد و یا آوردن خویشاوندانشان به این کشور افتاده اند. یکی از این راه ها استفاده از یک فرد مقیم سوئد است که در ازای دریافت پول با فرد مقیم ایران ازدواج کرده تا وی بتواند از این طریق اقامت بگیرد.

مقررات سخت گیرانه مهاجرتی و پناهندگی سوئد منجر به بالا رفتن تعداد ازدواج های تقلبی با هدف کسب اقامت در این کشور گردیده است. بهایی که جهت انجام یک ازدواج تقلبی با هدف کسب اقامت دائم در سوئد به یک سیتی زن یا فرد مقیم سوئد پرداخت میگردد چند سال پیش در بخش خبری ساعت 21 شبکه اس وی تی در مواردی تا 700 هزار کرون سوئد اعلام شد که حدودا رقمی معادل بیش از دویست میلیون تومان ایران است.

امکان بدست آوردن اقامت در سوئد از طریق صورت دادن یک ازدواج تقلبی در گذشته با حدود 100 هزار کرون امکانپذیر بوده است اما اینک مبالغی در حدود 700 هزار کرون در این زمینه پرداخت شده است.

پرداخت حدود 200 میلیون تومان که در ایران رقم هنگفنی است جهت بدست آوردن اقامت دائم در سوئد در هر حال معامله ای بسیار پر منفعت است. اگر تمامی امکانات رایگان تحصیل, خدمات رایگان درمانی, کمکهای اجتماعی و کار با درآمد چندین برابر ایران که که تا پایان عمر جهت یک فرد مقیم سوئد و فرزندان وی امکاناتی تضمین شده خواهد بود محاسبه گردد, مبلغ 200 میلیون تومان در مقایسه با آن رقم بسیار ناچیزی خواهد بود.

در مورد ایران, خانواد های ثروتمند و متمول در این کشور با پرداخت چنین مبالغ هنگفتی به افراد سیتی زن و یا تبعه سوئد برای فرزندان جوان خود اقامت دائم این کشور را میگیرند که پس از مدت کوتاهی میتوان آن را به تابعیت سوئد مبدل نمود. بنا بر قوانین جاری سوئد, چنانچه شخصی فقط 3 سال در سوئد زندگی قانونی کرده باشد, و دو سال از این سه سال را با یک سیتی زن سوئد زندگی مشترک داشته باشد, قادر خواهد بود که به تابعیت سوئدی درآمده (سیتی زن سوئد شود) و گذرنامه سوئدی بگیرد. گذرنامه ای که دربهای امکانات نامحدودی را برای خصوصا یک جوان باز میکند. از دریافت کمک هزینه جهت تحصیل در همه دانشگاههای معتبر سراسر جهان گرفته تا مسافرت بدون ویزا به تقریبا تمامی کشورهای پیشرفته دنیا. چنین جوانی میتواند در صورت تمایل و با استفاده از گذرنامه سوئدی خود بدون کوچکترین مشکلی در همه 27 کشور اتحادیه اروپا به کار و زندگی بپردازد.

در کنار این امکانات باید به راحت شدن از شر محدودیت های زندگی در ایران, ممنوعیت موسیقی, ممنوعیت آمیزش با جنس مخالف, ممنوعیت رقص, ممنوعیت پوشش و وووو مانند آنها که دسترسی آزادانه به آن ها نقشی حیاتی در ایجاد روحیه ای شاد و خلاق در یک یک جوان دارد نیز اشاره نمود.

پرداخت 200 میلیون تومان جهت چنین امکانات گسترده اجتماعی, اقتصادی و رفاهی (آن هم تا پایان عمر) مبلغ بسیار ناچیزی بشمار میرود. بسیاری از پدران و مادران تحصیل کرده ایرانی و حتی افراد مجرد و ثروتمند در ایران مایل به پرداخت این مبلغ جهت تضمین آینده خود و جوانان خود هستند.

خانم "میم" یک بانوی ایرانی مقیم سوئد که از این طریق به همراه دو فرزند در آن زمان 6 و 7 ساله خود به سوئد آمده و در ماه مارس 2006 تابعیت و گذرنامه سوئدی خود را دریافت کرده است سالها پیش نظر خود را در این رابطه به "استکهلم سوئد" چنین بیان داشته است:

"همسرم در ایران درگذشت و من با دو کودک خردسالم در ایران تنها ماندم. و زندگی یک مادر تنها در ایران با دو کودک خردسال یک کابوس است. از طریق دوستی مقیم سوئد با مردی آشنا شدم که پذیرفت با دریافت رقمی حدود 70 میلیون تومان با من ازدواجی صوری صورت بدهد تا من و دو کودکم در سوئد اقامت بگیریم. من با فروش آپارتمانم در تهران و نیز قرض مبلغی این پول را جور کردم و از طریق دوستم بصورت مرحله به مرحله و تا زمان تبدیل شدن اقامتم به اقامت دائم به وی پرداخت نمودم.

اکنون دیگر نگرانی در مورد آینده دو فرزندم ندارم. هر دو به مدرسه میروند و مرتبا بصورت رایگان تحت مراقبتهای ویژه درمانی قرار دارند. در هر زمانی که نیاز داشته ام برایم به خرج دولت مترجم گرفته اند. در آپارتمانی مدرن با تمام وسایل رفاهی که کلیه مخارج آن را دولت تامین میکند زندگی میکنم و در حال گذراندن یک دوره پرستاری که مخارج آن را نیز دولت سوئد میپردازد مشغول تحصیل هستم و پس از آن براحتی قادر به یافتن کار و اداره زندگی خودم و فرزندانم خواهم بود. با فرزندانم و دوستانم به نقاط خوش آب و هوا ی توریستی دنیا مسافرت کرده ام و هیچ دغدغه خاطری تا زمانی که زنده هستم برای خودم و فرزندانم ندارم. و فقط 70 میلیون تومان بابت همه اینها پرداخت کرده ام! من اجازه اقامت گرفتم و آینده خود و فرزندانم را تامین کردم و مردی هم که این پول را از من گرفت و دو سال من و بچه هایم را در منزلش پناه داد نیم میلیون کرون ثروتمندتر شد!"

فردریک مارتینسون حقوقدان اداره مهاجرت در این زمینه میگوید: "شنیدن اینکه افراد از قوانین چنین استفاده هایی بعمل می آورند ناخوشایند است". اما وی اضافه میکند که اداره مهاجرت در حال حاضر هیچ اطلاع دقیقی از ابعاد اینگونه ازدواج های صوری ندارد.

قانون چه می گوید
در سوئد اقامتی که بر اساس پیوند با فرد سیتی زن (شهروند) و یا مقیم این کشور صادر میشود معمولا تا دو سال یک اقامت موقت است که در صورت جدایی اعتبار خود را از دست میدهد. این اقامت موقت پس از دو سال زندگی مشترک و اثبات با دوام بودن آن به اقامت دائم تبدیل میگردد که حتی در صورت جدایی طرفین از یکدیگر نیز اعتبار خود را حفظ میکند, مگر اینکه اداره مهاجرت به مدارکی دست یابد که ثبت کند این ازدواج از ابتدا یک ازدواج صوری بوده و در این صورت حتی پس از صدور یک اقامت دائم نیز می تواند آن را لغو کند.

در واقع اقامت فردی که بر این اساس به سوئد آمده باشد تا زمانی که تبدیل به اقامت دائم شود منوط به پایدار بودن پیوندی است که فرد بر اساس آن به سوئد آمده است و چنانچه این پیوند قطع شود و عروس و یا داماد "وارداتی" اقامت دائم نگرفته باشد وی از نظر اداره مهاجرت سوئد فردی فاقد ریشه و پیوند محکم در سوئد محسوب شده و بنا بر نص صریح قانون می بایست سوئد را ترک کند.

پدیده ای که در رابطه با "ازدواجهای پستی" ایرانیان در سوئد شدیدا در حال افزایش است "دبه" درآوردن افرادی است که بر اساس قول و قرارهای صورت گرفته شده در خلال مسافراتهای کوتاه مدت به ایران و یا عشق و عاشقیهای اینترنتی با افراد مقیم ایران صورت می گیرد. به این ترتیب که فرد مقیم سوئد با فرد مقیم ایران پیوند زندگی مشترک بسته و وی را با ویزای موقت دو ساله به سوئد می آورد اما پس از مدتی خسته می شود و پس از انوع سوء استفاده ها همسری را که به این صورت به سوئد آورده است رها می کند.

حالت دیگر "دبه" درآوردن افرادی است که ابتدا بر اساس توافق قبلی و دریافت مبلغی مشخص پذیرفته اند که با فرد مقیم ایران جهت آوردنش به سوئد ازدواج کنند اما پی از آمدن فرد به سوئد و قبل از اتمام مدت اقامت دو ساله و تبدیل آن به اقامت دائم دبه می کنند که چنانچه پول بیشتری به آنها پرداخت نشود "تقاضای جدایی"خواهند نمود و اقامت موقت طرف مقابل را به خطر خواهند انداخت.

در موارد بسیاری, فرد مقیم سوئد پس از سوء استفاده های مختلف از همسر وارداتی, حتی خانواده اش را مورد اخاذی قرار داده و صراحتا اعلام کرده است که در صورتی که مبلغ مشخصی به وی پرداخت نشود تقاضای جدایی خواهد نمود و اقامت موقت طرف مقابل را به خطر خواهند انداخت.

تعداد ازوداجهای پستی مشکل دار بمراتب بیشتر از ازدواجهای پستی موفق
تعداد اینگونه همسران "وارداتی" از ایران بیش از آن چیزی است که اکثر ایرانیانی مقیم سوئد حتی تصور آن را می کنند. همچنین برخلااف تصور بسیاری, این تنها دختران نیستند که قربانی مردان مقیم سوئد می شوند, بلکه زنان مقیم سوئد نیز در این زمینه نیز در حال دستیابی به تساوی و برابری کامل و سوء استفاده از پسران و مردان مقیم ایران هستند.

"شهره" دختری است که بر اساس چنین توافقی به سوئد آمده و بابت آن تاکنون مبلغ ده ها میلیون تومان ایران به یک مرد ایرانی مقیم سوئد پرداخت کرده است. اما اینک و پس از گذشت یک سال از ورود او به سوئد این مرد تهدید کرده است که چنانچه میلیونها تومان دیگر به او پرداخت نشود وی تقاضای جدایی خواهد نمود و "اقامت شهره را باطل خواهد کرد".

همکار "استکهلم سوئد" ابتدا با "شهره" به گفتگو نشسته و سپس راه چاره را از مرکز اطلاعات ایرانیان جویا شده است.

"استکهلم سوئد": با این آقا در سوئد چطوری آشنا شدید؟
شهره: فامیلام تو سوئد اینو پیداش کردن. قرار بود که 20 میلیون تومن اول بهش بدیم تا کارهای اداری در سفارت سوئد در تهران انجام بشه, 20 میلیون دیگه وقتی به سوئد آمدم, 20 میلیون تومن بعد از یک سال اقامتم و 00 میلیون هم بعد از دو سال که اقامتم تبدیل به اقامت دائم بشه. اما حالا این آقا میگه اگه 80 میلیون تومن دیگه هم ندی من ازت جدا می شم و اقامتت رو باطل می کنم.

"استکهلم سوئد": حالا می خواهید چکار کنید؟ 80 میلیون تومن دیگه بدهید یا اینکه برگردید ایران؟
شهره: نمی دونم! تا حال 60 میلیون دادم, کجا برگردم! پولی دیگه ندارم دوباره 80 میلیون تومن دیگه بدم. اگر هم داشتم چه تضمینی هست که به این بدم و بعدش دوباره دبه نکنه بگه 80 میلیون دیگه می خوام!

"استکهلم سوئد" مشکل شهره را با مرکز اطلاعات ایرانیان در میان می گذارد. اشاره کنیم که "شهره" یک نام مستعار است.

"استکهلم سوئد": چه راه هایی برای خلاص شدن از شر این وضعیت پیش پای شهره و احتمالا خیلیهای دیگر در وضعیت شهره وجود داره؟
اطلاعات ایرانیان: طبیعتا هر دو این افراد دانسته دست به اقدامی غیر قانونی زده اند و در نتیجه در صورت بروز هر گونه مشکلی امکان ارائه کمک قانونی زیادی به هیچ کدام از دو طرف وجود ندارد. این تقریبا به مانند آن است که به پلیس مراجعه کنید و بگویید یک کیلو هروئین مرا گرفته اند اما بهایش را نمی پردازند!

"استکهلم سوئد": ما هم این را درک می کنیم. اگرچه هر دو طرف دست به کاری غیر قانونی زده اند ولی یکی از آنها عمل غیر انسانی دیگری هم انجام داده و زیر قول و قرار و وعده ای که از ابتدا پذیرفته زده است. با توجه به اینکه شهره, جدای قانون شکنی که خودش انجام داده, مورد فریب فردی قرار گرفته که زیر قراردادش زده چه راه هایی در مقابل شهره وجود دارد. آیا این مرد واقعا می تواند به اداره مهاجرت اطلاع داده و اقامت شهره را باطل کند؟
اطلاعات ایرانیان: هیچ کسی نمی تواند به اداره مهاجرت مراجعه کرده و "اقامت کسی را باطل کند". اقامت را کسی صادر نکرده است که خودش هم بتواند آن را "باطل" کند. بلکه آنچه که اتفاق می افتد این است که هنگام موعد تمدید اقامت موقت شهره, اداره مهاجرت بررسی می کند که آیا شرایط تمدید اقامت برای او کماکان وجود دارد یا خیر. و در این مواقع به شرایط کل پرونده نگاه می کند که یکی از آنها هم باقی یا باقی نبودن پیونذی است که فرد بر اساس آن به سوئد آمده است.

"استکهلم سوئد": آیا در هر صورت امکان دریافت اقامت برای شهره چنانچه همسرش از وی جدا شود وجود دارد؟
اطلاعات ایرانیان: قاعده کلی این است که یک اقامت بر اساس پیوند چنانچه دلیل صدور اقامت (پیوند موجود) از بین برود فرد دارای اقامت موقت امکان تمدید اقامت موقت خود را نخواهد داشت و باید سوئد را ترک کند. این تا زمانی است که اقامت فرد تبدیل به اقامت دائم (پی یو تی) نشده باشد. اما استثنائاتی هم در این زمینه وجود دارد. برای مثال چنانچه ثابت شود که فرد دارای اقامت موقت مورد بدرفتاری یا ضرب و شتم همسرش قرار گرفته امکان باقی ماندن در سوئد و تمدید اقامت موقف تحت شرایطی وجود دارد. اداره مهاجرت به شرایط ویژه هر پرونده بصورت فردی نگاه می کند. اما در مورد خانم شهره که بر اساس یک تفاهم غیر قانونی و ازدواج صوری به سوئد آمده طبیعتا اداره مهاجرت استثنائی قائل نخواهد شد چون ایشان از ابتدا حق دریافت اقامت در سوئد را نداشته چرا که اساس صدور اقامت که وجود پیوندی واقعی است هرگز وجود نداشته است.

استکهمیان: آیا شهره می تواند تقاضای پناهندگی کند و یا با فرد دیگری ازدواج کند و بر آن اساس اقامت بگیرد؟
اطلاعات ایرانیان: بدترین کار ممکن در این شرایط تسلیم تقاضای پناهندگی است. در چنین شرایطی شانس گرفتن پناهندگی نزدیکترین به صفر است. امکان تسلیم تقاضای اقامت بر اساس پیوند با فرد دیگری در سوئد ممکن است اما این تقاضا نمی تواند در داخل سوئد تسلیم شود. اداره مهاجرت در اینگونه مواقع سخت گیری بمراتب بیشتری نشان می دهد.

"استکهلم سوئد": اگر بخواهید یک توصیه به خانم شهره, و دیگر شهره ها, بکنید آن توصیه چه خواهد بود؟
اطلاعات ایرانیان: یادگیری هر چه سریعتر زبان سوئدی و از همه مهمتر پیدا کردن یک کار دائم. زمانی که موقع بررسی پرنوده جهت تمدید اقامت افرادی با چنین شرایطی می رسد اداره مهاجرت راحت تر اقامت افرادی که در سوئد "آداپته" شده اند تمدید می کند. اما اگر به هنگام مصاحبه آخر, یک کلمه زبان سوئدی ندانید و کار و درآمدی هم در این کشور نداشته باشید طبیعی است که اداره مهاجرت این کشور دلیلی برای تمدید اقامت چنین فردی که هیچ پیوند معنوی و مالی در سوئد ندارد ببیند. گرفتن اقامت بعدا از طریق کار نیز برای اینگونه افراد وجود دارد. توصیه دیگر ما مراجعه به پلیس و اداره مهاجرت و بیان حقیقت است تا ایگونه افراد کلاهبردار حداقل برای پلیس و اداره مهاجرت شناسایی شوند و در آینده نتواند چنین عملی را تکرار کنند.

رای دادگاه مهاجرتی در سال 2011 , روزنه نجاتی برای "همسران پستی" قربانی
دادگاه مهاجرتی در سال 2011 در رابطه با یک پرونده مهاجرتی رایی صادر نمود که راه را برای دریافت اقامت برای افرادی که با وعده های عشق و عاشقی و زندگی مشترک به سوئد آمده اما پس از ورود به سوئد مورد بدرفتاری و ضرب و شتم قرار گرفته اند هموار نمود.

بر اساس این رای, که خط مشی اداره مهاجرت در موارد حقوقی مشابه در آینده خواهد بود, چنانچه تنها "محتمل باشد" که فردی پس از ورود به سوئد مورد خشونت قرار است برای دادگاه کافی خواهد بود. در گذشته دلایل مورد قبول جهت اثبات اینکه فردی در این رابطه مورد خشونت قرار گرفته است بسیار سختگیرانه بوده است.

البته افرادی که از طریق ازدواجهای صوری و ظاهری به سوئد آمده اند بسختی قادر به استفاده از این مقررات جدید اداره مهاجرت خواهند بود. در اینگونه موارد بواسطه قانون شکنی که هر دو طرف در آن سهیم هستند جای هیچ گونه دلسوزی در قوانین برای "قربانی" پیش بینی نشده و اینگونه افراد شانس زیادی جهت باقی ماندن در سوئد را نخواهند داشت.

کیس های جالب توجه مربوط که تا مرحله دادگاه (بدوی) پیش رفته است
دادگاه بدوی منطقه "ناکا" در استکهلم در سال 2006 یک زن 35 ساله را بواسطه اتهام دروغینی که به شوهر خود وارد کرده بود محکوم به زندان نمود. او همچنین محکوم شد که پس از پایان دوره محکومیتش از سوئد اخراج شود.

این زن از طریق ازدواج با همسر مقیم سوئد خود اقامت گرفته و به این کشور مهاجرت نمود. اما زندگی زناشویی آنان دیری نپائید.

بر اساس قوانینی که چند سال پیش در حمایت از زنانی که از طریق ازدواج به سوئد آمده و مورد بدرفتاری و ضرب و شتم همسران خود قرار میگیرند وضع گردید اینگونه زنان خواهند توانست حتی صورتیکه قبل از مدت دو سال از همسر خود جدا شوند تحت شرایطی در سوئد اقامت دائم گرفته و در این کشور باقی بمانند.

این بانوی در آن زمان 35 ساله که خود را پس از جدایی از همسرش در معرض اخراج میدید تصمیم گرفت تا خود را "مشمول" این قوانین کند. وی بدنبال این تصمیم, همسرش را متهم به تجاوز به خود نمود. اما دادگاه بدوی منطقه "ناکا" ادعای وی را غیر حقیقی تشخیص داده و او خود نیز سرانجام مجبور به اعتراف گردید.

این زن 35 ساله بواسطه اتهام دروغینی که به شوهرش وارد کرده بود توسط دادگاه محکوم به زندان و شد تا پس از پایان دوره محکومیتش از سوئد اخراج شود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر