۱۳۹۱ مرداد ۲۲, یکشنبه

زلزله آذربایجان- دو روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی اعلام شد

* خلیل ساعی مدیرکل ستاد بحران آذربایجان‌شرقی در تازه‌ترین خبر از تلفات زلزله اعلام کرد: آمار کشته‌شدگان در زلزله آذربایجان‌شرقی به 220  نفر رسیده‌است.

 

دو روز عزای عمومی در آذربایجان شرقی اعلام شد

 

نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان شرقی با انتشار پیام تسلیت به مناسبت كشته و زخمی شدن تعدادی از مردم در زلزله اهر، ورزقان و هریس از فردا /دوشنبه/ به مدت دو روز در استان عزای عمومی اعلام كردند.

در این پیام آمده است: حادثه زلزله كه موجب كشته و زخمی شدن و آوارگی تعداد زیادی از مردم موجب تاثر و تاسف شدید شد.

در این پیام ضمن تسلیت به مردم به ویژه به خانواده های داغدیده، برای كشته شدگان رحمت الهی و برای مجروحان شفای عاجل مسئلت شده است.

وی همچنین اعلام کرد که آمار مجروحان این حادثه به بیش از 1500 نفر رسیده است.

* این زمین لرزه در مناطقی از استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد.

* بیشترین آمار خرابی‌ها و تلفات مربوط به شهرهای ورزقان، اهر، کلیبر و هریس در آذربایجان شرقی است.

* وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که  48 دستگاه آمبولانس به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است.

* بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، تاکنون دهها پس لرزه در مناطق زلزله‌زده به وقوع پیوسته است.

* گزارش‌های رسیده حاکی است که بیشتر ساکنان مناطق زلزله زده شب گذشته را بیرون از منازل خود گذرانده‌اند.

* خلیل ساعی افزود: شمار مجروحان این حادثه به بیش از 2000 نفر رسیده است.

* مهندس حسن قدمي، معاون وزير و رييس سازمان مديريت بحران كشور كه در منطقه حضور دارد از برگزاري جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان آذربايجان شرقي با حضور مهندس محمد نجار، وزیر کشور خبر داد.

وي تصريح كرد: تا دقايقي ديگر با حضور وزير كشور و استاندار جلسه شوراي هماهنگي به منظور بررسي آخرين نيازهاي سه شهرستان زلزله زده برگزار مي شود.

*حسن قدمیبا با اشاره به اینکه عملیات امداد و نجات به پایان رسیده است بیان داشت: 110 روستا خسارت دیده‌اند و امید است آمار کشته شده‌ها از این مقدار افزایش پیدا نکند.

*قدمی از حضور وزیر کشور در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: جلساتی با حضور وزیر کشور برگزار شدو دستورات لازم داده شده است.

*رئیس سازمان مدیریت بحران وزارت کشور یاد آورشد: در هیچ روستایی زیر آوار مانده نداریم و در حال حاضر اقلام و امکانات مورد نیاز در حال توزیع است.

*بیشترین آمار خرابی‌ها و تلفات مربوط به شهرهای ورزقان، اهر، کلیبر و هریس در آذربایجان شرقی است. وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که  48 دستگاه آمبولانس به مناطق زلزله‌زده اعزام شده است.

*بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، تاکنون دهها پس لرزه در مناطق زلزله‌زده به وقوع پیوسته است.گزارش‌های رسیده حاکی است که بیشتر ساکنان مناطق زلزله زده شب گذشته را بیرون از منازل خود گذرانده‌اند.

 


اعلام همدردی وزیرامورخارجه تركیه با زلزله زدگان ایران

 احمد داوداغلو وزیر امور خارجه تركیه در تماس تلفنی با علی اكبر صالحی وزیر امور خارجه كشورمان ضمن اعلام تسلیت به بازماندگان زلزله شمال غرب ایران، آمادگی كشورش را برای ارسال هر نوع كمك به حادثه دیدگان اعلام كرد.

مسوولان كشور امارات متحده عربی نیز با ابراز تاسف از وقوع زلزله و اعلام همدردی با خانواده های آسیب دیده، آمادگی كشورشان را برای ارسال كمكهای انساندوستانه اظهار داشتند.
حوالی اهر و ورزقان آذربایجان شرقی 83 بار لرزید

 مركز لرزه نگاری كشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران اعلام كرد از بعدازظهر روز گذشته - شنبه - تا ساعت 8 امروز - یكشنبه -، حوالی اهر و ورزقان آذربایجان شرقی 83 لرزید.

بزرگترین این زمین لرزه به بزرگی 6/2 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 16 و 53 دقیقه و 15 ثانیه روز شنبه در موقعیت 495/38 درجه عرض جغرافیایی و 731/46 درجه طول جغرافیایی در این منطقه رخ داد.

همچنین كوچكترین این زمین لرزه به بزرگی 5/2 در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت 4 و 40 دقیقه و 52 ثانیه بامداد یكشنبه در موقعیت 386/38 درجه عرض جغرافیایی و 695/46 درجه طول جغرافیایی در این منطقه بوقوع پیوست.

 


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر